15 Aralık 2013 Pazar

Dedemli Syd DerneğiDedemköylüler asırlardır birlik ve beraberliğin en güzel örneklerini sergilemiştir. Örneğin arefe günü türbe ziyareti, bayram sabahı bayram damı, kütük atma, düğünler, cenazeler ve diğer her sosyal etkinlikte ayrılık gayrılık olmadan hep birlikte icra edilegelmiştir. Zaman ve mekan değişimi bu birlikteliğin dallarına zarar vermiş olsa da her seferinde yeniden filizlenmesine engel olamamıştır.


Bu kapsamda Dedemli Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Avsallar’da önemli bir adım atarak yemek organizasyonu düzenledi. Görünüş itibari ile basit, olağan ve çokta gerekli olmayan bir girişim olarak niteleyenler olacaktır. Oysa gurbeti mesken tutan Dedemköylüler için bu toplantılar deyimi yerindeyse büyük bir fırsattır. Zamanın telaşesine kapılıp ister istemez köylüleri ile bağını zayıflatanlar için merhem oldu. henüz birbirini dahi tanımayan kuşakların tanışmasına ve tanıyanların hasret gidermesine vesile oldu. Ayrıca Alanya’da böyle bir derneğin varlığının hissettirilmesi açısından da büyük bir tanıtım olmuştur kanaatimce.


Yıllarını gurbette geçiren insanlarımız iş, okul ve diğer sebeplerle aradaki köylülük bağlarından ister istemez uzaklaşıyor. Özellikle gençler ve orta yaştaki köylüler birbirini tanımıyor. Söz konusu bu durum korkarım gelecek yıllarda daha vahim bir tabloya dönüşecek. Derdimizle dertlenen, sevincimizle mutlu olan bir köyün evlatları gün gelip düğünden, bayramdan, cenazeden bihaber kalınca Dedemköylü olmanın ne anlama geldiğini daha iyi anlayacaktır..


Allah kimseyi düşürmesin ama hepimizin başına gelebilecek bazı kötü durumlar vardır. Öyle bir dönemde yaşıyoruz ki bazen vefat eden bir köylümüzün hatta yakınımızın vefat haberini günler, haftalar belki de aylar sonra öğreniyoruz. Biraz geç öğrenince de içimizde tuhaf bir burukluk ve mahcubiyet doğuyor.


Gurbetin hastanesinde yakınımıza, eşimize, dostumuza, akrabamıza acil bir kan ihtiyaç olsa, yada başka bir durumla karşılaşsak aklımıza ilk olarak hısım, akraba, yakınlar ve kendi köylülerimiz gelir. Böylesi tansiyonu yüksek bir ortamda bütün köylülere ulaşma imkanı her zaman olamaz. Ama en azından hafızamızda kalan bir köylümüz destek, hatta çözümün önemli bir parçası olacaktır.


Gurbete okumaya giden öğrencilerimizin sayısı hiçte az değil. Onlara ev bulmada, yurda yazdırmada, eşya ve yiyecek tedarikinde yine köylülerimiz yardım elini uzatacaktır.


Gezi, ticari veya ziyaret amaçlı kısa süreliğine gurbete giden köylülerimize ev sahipliği yapacak olan yine kendi köylülerimizdir. 


Örnekleri çeşitlendirip çoğaltabiliriz. Ama bütün bunların birleştiği nokta şüphesiz köylülerimiz arasındaki tanışmanın, kaynaşmanın, iletişimin ve Dedemköylü olma bağının önemini ortaya çıkarıyor.


Dedemli SYDD’nin düzenlediği bu etkinlik ile insanlarımızın birbiri ile tanışmasına, hasret gidermesine vesile olmuştur. Aynı köylü olup birbirini tanımayanlar burada tanışmış, aynı amaç ve istikamet için buluşmuşlardır.


Dernek sadece toplantı ve yemek organizasyonu yapmıyor elbette. İletişimin kuvvetlendirilmesi amacıyla toplu sms hizmeti verilmeye başlandı. Önümüzdeki günlerde açılacak olan web sitesi ile online etkileşim planlanmakta. Dernek yönetiminin önünde hedefler, yapılanlar ve yapılması planlananlar vardır mutlaka. Yeni doğmuş bir bebeğin önce emekleyip, zamanla yürüyüp ve sonra koşturması gibi derneğinde bu haberlerle ayağa kalktığını görmek mutluluk veriyor.
Kategori:

0 yorum:

Yorum Gönder