12 Mart 2014 Çarşamba

BOZKIR BARAJINDA SON GELİŞMELER

DEDEMLİ VE BOZKIR BARAJINDA SON GELİŞMELERKop projesinin kapsamı  içerisinde inşası devam eden Bozkır barajı ve bu barajın su toplama havzası içerisinde en büyük etkilenmeyi yaşayan Kasabamız Dedemlidir.

Bozkır barajının su toplama havzası içerisinde baraj suyu gölet alanında kalacak bağ – bahçe – tarla gibi tarım alanları ve  yerleşim yeri içerisindeki evlerin su altında kalacağı gerçeğinden hareketle halkımızın yeniden yerleşim yeri iskan çalışmalarının seyri konusunda   son gelişmeleri ele alınmış bulunulmaktadır. 

Dedemli Bld. Bşk. Sayın Ali uçar , geçtiğimiz günlerde Bozkır barajı ve kasabamıza olan  ve özellikle yeniden yerleşim yeri ve iskan çalışmalarının gelinen son durumunu  taraf kurumlardan biri  olan T.C. Konya Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ilgili biriminde istişare etmiş bulunmaktadır..Bu istişareler sırasında Bozkır barajı ve Dedemliye olan etkilerinin dününden bu gününe atılan her adımındaki seyrinin gelişimi ve yarınları için halkımızın  yeninden yerleşim yeri ve iskanı konusunda şunları kaydetti…
İlgili bozkır barajının inşasına başlangıcından bu vakte kadar. Kasabamıza olan ve olabilecek her türlü müspet veya menfi yöndeki gelişmelerin durumuna göre gereken her türlü ilgi ve hassasiyeti göstermiş bulunmaktayız.
Halkımızın her bir bireyinin hak ve hukukunu koruma  ayrıca  beklentilerinin karşılanması çerçevesinde ilgili bütün kurumlarla görüş alışverişi yapılmıştır…
Tabiatı ile barajın hali hazırda gelişimi ve sonrasının bize olan getirileri ve götürüleri  konusunda ki  halkımızın zihni meşguliyetinin bilincindeyiz.

Bu zihni meşguliyetler içerisinde…
Yeniden yerleşim yeri ve iskanı hakkındaki konular bağlamında;
-Hak sahipliği kapasamında olan vatandaşlarımızın yarınlarının durumu,
-Çeşitli sebeplerden hak sahipliği kapsamına giremeyen vatandaşlarımızın durumu,
- Her iki durumun oluşum ve gelişimi sonrası Dedemlimizin sosyal-ekonomik ve kültürel konularının irdelenmesi vb. konularda yapılan istişarelerimizin her aşamasında gelişmeler olmuştur.bu aşamalardaki gelişmelerin kendi seyrü içerisinde devam eden yasal silsile yolundaki evrelerin etkisi gereği bilgi kirliliğine sebebiyet vermemek adına sık sık açıklama yapmaktan kaçınmışızdır…
Son gelişmeler hakkında  yaptığımız  yerleşim yeri ve iskan çalışmaları konulu istişarelerimizde her ne kadar tam kesinlik kazanmamış ise de  olgunlaşma safhasına gelen  gelişmeler olmuştur.

Bu kapsamda şunları söyleyebilirim…
Yeniden yerleşim yeri iskan çalışmalarını Konya İli,Meram İlç. Çarıklar mevkisinde Bulunan mera vasıflı alanlar üzerinde bulunan yerin 5543 sayılı İskan Kanunu kullanılmak üzere T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızca planlama yapılması kararlaştırılmıştır.
Bahsi geçen taşınmazlarla ilgili olarak ..
TCDD Genel Müdürlüğü Ank.
Medaş Gnl. Müd. Konya
Büyük Şehir Bld. Bşk. Konya
Karayolları Gnl. Md. Konya
MTA Orta Anadolu 2. Bölge Müd. Konya
Orman Bölge Md. Konya
DSİ 4. Bölge Md. Konya
Kültür Varlıkları Koruma Kurulu Bölge Md. Konya
Merama Bld.Bşk .lığı Konya
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müd. Konya
Müze Müd. Konya
Botaş Şube Müd. Konya

Bahsi Geçen kurumlardan Görüş alma safhasında olduğu bir süreç içerisindeyiz…
Bir taraftan bu sürecin beraberinde ve sonucunda hak sahibi olan veya olamayan her bir bireyimizin  yerleşim yeri ve iskanı konusunda en iyi netice almanın gayreti içerisindeyiz.
Sonuç olarak halkımıza şunu söylemek isterim … Devletimizin  bünyesinde bulunan ilgili bütün kurumlarda yaptığımız Bozkır Barajı Ve Dedemli konulu çalışmalarda  yasalar çerçevesinde ki Hak taleplerimizi ifade etmiş ve ülkemizde  benzeri baraj çalışmaları yapılmış diğer yerlerdeki yerleşim yeri öncesi ve sonrası olan gelişmelerinin sonuçları en iyi olduğu düşünülen örneklerin de Bozkır Barajı inşası aşamasında ki kamulaştırma – Yerleşim yeri ve iskan konusunda Göz önünde tutularak halkımızın mağduriyet yaşamaması yolunda önemli kazanımlar sağlayacağı inancındayım..

METİN BİLGİLİKategori:

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Bizleri bilgilendidigin için allah senden razı olsunmetinim sagol ben hak sahibi filan degilim ama köyüm adına iyi bir yer olmasını çok isterim konyada çarıklar mevkii duydugum gördügüm kadarı ile iyi bir yerleşim yeri olsa gerek inşallah hayırlısı olur

Yorum Gönder